National Veteran Championships, Buzau 5 April 2015

Yesterday the National Veteran Championships took place with seven different categories. The Romanian Paralympic Team also took part and the results were as follows:

Gheorghe Brehariu Gold medal
Livia Bucur 4th place
Daniel Dinca Final 8 
Florin Milciu Final 16 
Alyn Nicolae Final 16
Professor Brehariu won gold in the 75-79 years categoryi!

 

 

 

National Championship – Table Tennis

CLUJ-NAPOCA, 23.06.2015

 

Individual – Female

Cl. 3+4 Fem

1. Vargatu Dorina – Maraton ’93 Lugoj

2. Paraian Doina – Maraton ’93 Lugoj

3. Dijmarescu Camelia – Maraton ’93 Lugoj

 

Cl. 6+7 Fem

1. Constantin Gabriela – OK Bucuresti

2. Bucur Livia – OK Bucuresti

3.Orbocea Liliana – OK Bucuresti

 

Cl. 8-10 Fem

1. Tepelea Ioana – OK Bucuresti

2. Hriscu Florentina – Lamont Cluj

3.Stanescu Maria – Maraton ’93 Lugoj

 

INDIVIDUAL MALE

Cl. 1-3 Male

1. Makszin Dacian – Lamont Cluj

2. Dirlea Ioan – Lamont Cluj

3. Preda Giani – Lamont Cluj

 

Cl. 4 Male

1. Ifrosa Petru – Lamont Cluj

2. Radulescu Catalin – Temerarii Arad

3. Lupascu Leonard – Maraton ’93 Lugoj

 

Cl. 5 Male

1. Veres Alexandru – Oameni pentru Oameni Turda

2. Guminei Vasile –  Oameni pentru Oameni Turda

3. Stoica Vasile – Maraton ’93 Lugoj

 

Cl. 6 Male

1. Simion Bobi – Maraton ’93 Lugoj

2. Draghici Cristian – OK Bucuresti

3. Milciu Florin – OK Bucuresti

 

Cl. 7 Male

1. Doana Victor – Maraton ’93 Lugoj

2. Tirizica Ioan – Prometeu Zalau

3. Cojocaru Nicusor –Cumpara Responsabil Brasov

 

Cl. 8 Male

1. Niculescu Gabriel – OK Bucuresti

2. Miron Mihai – Lamont Cluj

3. Nicolae Alyn – Siraly Odorheiu Secuiesc

 

Cl. 9 Male

1. Dinca Daniel Alexandru – OK Bucuresti

2. Brehariu Gheorghe – Maraton ’93 Lugoj

3. Ionita Daniel – OK Bucuresti

 

Cl. 10 Male

1. Dumitru Marin – Sporting Club Galati

2. Bartok Csaba – Siraly Odorheiu Secuiesc

3. Hornea Daniel – Sporting Club Galati

 

Cl. 11 Fem+Male

1. Matei Armis / Szoverdi Zoltan – Lamont Cluj

2. Codarcea Daniel / Martis Ioan – Lamont Cluj

3. Moceanu Raisa / Iliescu Stefan – Lamont Cluj / Sporting Club Galati

 

RESULTS – TEAM  FEMALE

Cl. 1-4 Fem

1. Vargatu Dorina / Paraian Doina – Maraton ’93 Lugoj

2. Dijmarescu Camelia / Traistaru Mihaela – Maraton ’93 Lugoj/ Lamont Cluj

 

Cl. 6 – 10 Fem

1. Tepelea Ioana / Preda Teodora – OK Bucuresti

2. Constantin Gabriela / Bucur Livia – OK Bucuresti

3. Hriscu Florentina / Stanescu Maria – Lamont Cluj/ Maraton ’93 Lugoj

 

RESULTS TEAM MALE

Cl. 1 – 4 Masc

1. Makszin Dacian / Ifrosa Petru – Lamont Cluj

2. Dirlea Ioan / Egri Mihai – Lamont Cluj

3. Radulescu Catalin / Banciu George – Temerarii Arad

 

 

Cl. 5 Male

1. Preda Giani / Deaconita Cornel – Lamont Cluj / Sporting Club Galati

2. Veres Alexandru / Guminei Vasile – Oameni Pentru Oameni Turda

3. Popa Simion / Lupascu Leonard – Noblese Oblige Bucuresti / Maraton ’93 Lugoj

 

Cl. 6 Male

1. Draghici Cristian / Milciu Florin – OK Bucuresti

2. Grigore Florin / Bogdan Eugen – Sporting Club Galati

3. Huzum Alexandru /Neculine Daniel – OK Bucuresti/Sporting Club Galati

 

Cl.7 + 8 Male

1. Miron Mihai /Niculescu Gabriel – Lamont Cluj/OK Bucuresti

2. Nicolae Alyn / Muresan Dorel – Siraly Odorheiu Secuiesc / Lamont Cluj

3. Cojocaru Nicusor / Saulea Bogdan – Cumpara Responsabil Brasov

 

Cl. 9 Male

1. Dinca Daniel / Ionita Daniel – OK Bucuresti

2. Brehariu Gheorghe / Simion Bobi / Doana Victor – Maraton ’93 Lugoj

3. Chis Cosmin / Igna Aron – Prometeu Zalau

 

Cl. 10 Male

1. Pop Stelian / Mihet Eugen – Oameni pentru Oameni Turda

2. Otvos Robert / Bartok Csaba – Lamont Cluj /Siraly Odorheiu Secuiesc

3. Hornea Daniel / Agachi Gigi – Sporting Club Galati