2013

A – 5 – a  Competiție Internațională de Atletism Fazaa

Dubai 21-27 martie 2013

460 de sportivi din 32 de țări au participat la această competiție din Dubai. Baraian Ciprian (17), Ciorap Abel (15) (ambii de la CCSH Lamont), la prima lor participare la o competiție internațională, și Petria Marian (22) (Galați) au reprezentat echipa din România. Antrenoara fost Chitu, Marlena din Galati. În prima zi, Ciprian a participat la proba de 100m și a ocupat locul 4. În cea de-a doua zi, au avut probe toți cei trei sportivii: Abel a ocupat locul 5 la proba de 1500m, în timp ce Marian a luat locul 9 la proba de 200m  și Ciprian a obținut locul 7 la aruncarea greutății.

Cea de-a 3-a zi i-a adus lui Ciprian calificarea pentru Campionatele Mondiale din Franța 2013 la aruncarea suliței, cu cel mai bun rezultat personal,  35,58 metri, și de asemenea, un nou record european. Marian a ocupat locul 5 la proba de 400m.

În ultima zi, Abel și Marian au participat la proba de 800 metri la clasele lor respective. Abel a făcut o figură superbă și a câștigat medalia de bronz, concurând cu doi sportivi ruși de top și inca alta trei sportivi, toti cu peste 10 ani mai în vârstă decât el. Marian nu a rezistat la cursa de 800m și a terminat ultimul.

Aceasta este o echipă foarte tânără cu un potențial imens și rezultatele excelente de la Dubai oferă mari speranțe în ce privește reprezentanții la atletism la Jocurile Paralimpice de la Rio din 2016 și în viitoarele competiții internaționale.

Campionatul Mondial de Atletism IPC Lyon, Franța 18-29 iulie 2013

1236 de sportivi din 98 de țări au participat la acest Campionat Mondial din 2013. Ciprian Baraian (17) și Abel Ciorap (16) au reprezentat România. Antrenorul lor a fost Adrian Tamas. În prima zi, Ciprian a participat la proba de aruncare a suliței. Timpul petrecut în sala de antrenament a fost de o oră și el a avut doar două aruncări de încălzire înainte de  competiție. La prima aruncare, s-a forțat prea tare și și-a întins tendonul de la cot. Nu a mai putut reveni la forma inițială pe parcursul următoarelor două aruncări și a fost descalificat pentru a 2-a și a 3-a aruncare. A terminat pe locul 10. Aceasta a fost prima sa competiție majoră și este normal că a fost foarte stresat; în plus, lipsa sa de experiență a dus la acest rezultat nefericit, dar nu total neașteptat. Abel a terminat pe locul 8 la proba de 800 m și pe locul 7 la 400 m, iar rezultatele sale nu au fost nici ele surprinzătoare, el fiind unul dintre cei mai tineri sportivi participanți la competiție. În 2014, va avea loc Campionatul European și până atunci atleții vor avea mai mult timp pentru a se pregăti, precum și pentru a obține mai multă experiență în alte competiții.