2010

Open de Atletism Italia, Imola, Bologna 18-20 iunie 2010

În perioada 17-20 iunie, Florin Cojoc şi Zsigmond Soos au zburat la Bologna pentru a participa la Openul de Atletism al Italiei de la Imola, la care au fost prezente 13 ţări: Bulgaria, Cyprus, Romania, Denmark, Finland, Turkey, Croatia, Slovenia, Czech Republic, Azerbijan, South Africa,Hungary and Serbia. Florin Cojoc a fost clasificat cu succes în clasa F46/T46, dar Zsigmond Soos nu a fost clasificat, dizabilitatea sa nefiind considerată suficientă pentru sportul paralimpic. Florin Cojoc a participat la probele de 100m, 200m şi săritura în lungime. Timpul său la 100m a fost 11,90, timp cu care a câştigat medalia de argint. Câştigătorul primului loc a avut timpul de 11,63. La săritura în lungime, Florin a sărit 5,84, obţinând din nou medalia de argint; câştigătorul medaliei de aur a realizat distanţa de 6,50. Cu acest rezultat s- a calificat pentru Campionat Mondial in Noua Zeelanda in 2011.

Open de Atletism Spania pentru Nevăzători – Malaga, 19-20 decembrie 2010

Au participat 13 ţări şi 78 de sportivi, dintre care majoritatea erau nevăzători, dar 20 de sportivi nu aveau deficiente de vedere. Florin Cojoc a participat la proba de 100m şi la săritura în lungime. Florin s-a clasat pe locul trei, dar timpul său a fost 12,40, în timp ce de obicei aleargă în 11,90 secunde. Săritura în lungime a fost reprogramată pentru duminică dimineaţa din cauza ploii. Condiţiile au fost mult mai bune, dar Florin răcise în noaptea trecută şi nu se simţea deloc bine, astfel că a reuşit doar 5,56 metri.